Sözlük

Mühendis kelimesinin anlamı

Ne zamandır kelimelerin soyağacında yazmadım. Kendimi kötü hissediyordum. Aklımda birkaç kelime var. Derslerim sırasında mevzusu geçen ama hep havada asılı yanıtlar verilen kelimelerden.

Ben kısmetse mühendis olacağım. Ama mühendisin anlamını ve kökenini okula başladıktan sonra öğrendim. Hem de yarım yamalak.

Mühendisin asıl anlamı günümüzde pek kullanılmıyor. Günümüzde mühendis okullarında mühendisin tanımı için Arthur Mellen Wellington’un şu tanımı fazlaca kullanılmaktadır; “Beceriksiz birinin iki dolara kötü yaptığı bir şeyi bir dolara iyi yapma sanatıdır.”. Yani bir işi en ucuza, en iyi şekilde yapabilen kişidir.

Ama kelime anlamı bu değil. Mühendis kelimesi “” ve “hendese” kelimelerinin birleşmesiyle oluşuyor.

Buradaki “” yapan, eden, bilen anlamında. Müteşebbis teşebbüs eden, mütercim tercüme eden, mütevazı tevazu sahibi, münasip mensup olan, mümessil temsil eden, mübadil bedel ödeyen gibi… Arapça kökenli bir kelime.

Hendese” de Arapça kökenli bir kelime. Hendese geometri olarak da açıklanmış, hesap kitap olarak da. Bize bugüne değin geometri diye öğretildi.. Ama biz bize en uygun gelen anlamı kullanalım.

” bilmek, “hendese” hesap kitap ise hendese -mühendis- hesap kitap bilen anlamındadır. 

Şimdi de gelelim benim yorumuma;

Eğer kelime anlamını göz önünde bulundurursak birçok mühendis unvanına sahip kişinin unvanı elden gidiyor. Gitsin önemli mi ki mühendis olmak? Bence değil. Önümüzdeki yıl Ziraat Mühendisliği’nin müfredatı değişecek. Benim okuduğum bölümün –zootekni- hocaları bazı ortak derslerin bölümden kaldırılmasını istemiş. İşte akışkanlar mekaniği, mühendislik mekaniği gibi matematiksel dersler. Bu dersleri veren bir hocamız hemen atlamış, “Bu dersler mühendisliğin ana dersleridir. Almak zorundalar.” Bu derslerin herkese okutulmasına karşı olan diğer bir hocamız çıkışmış hemen, “Benim oğlum ODTÜ Elektrik Mühendisliği’nde okuyor. Ama dediğiniz bu dersleri görmüyor. Ama o da mühendis..” deyince hiçbir şey dememiş. İkisi de kendince haklı ama bir o kadar da haksız.

Bazen kelime anlamları göz ardı edilir. Zaten o dersleri gören herkes mühendis oluyor değil ya.

Sözde mühendis çooook. Çalışmak gerekiyor. Daha fazla saçmalamadan;

Nice yazılara, nice mutlu günlere…

Bu yazı 23.11.2008 tarihinde Kelimelerin Soyağacı için yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir