Okuma Odası

Adam Fewer – Olasılıksız kitabı hakkında düşüncelerim

Kitabı belki 5 defa okudum ama hala sıkılmadım. Tavsiye edeceğim kitapların en tepesinde bulunur. Neyse kitabı fazla övmeden devam edeyim. Olaya gelirsek, David diye bir adamımız var. Kumar dolayısıyla borçlanıyor felan. Üniversitede istatistik okumuş. Bu yüzden borçlarını öğretmenlik yaparak kapatmaya çalışıyor.

Başta, kitaptaki her bir kişinin hayatları hakkında bilgi sahibi olunca nasıl birbirleriyle bağlanacağını düşünüp duruyorsunuz. Zaten olay da bu. Sizin ilginizi böyle çekmiş yazar. Her neyse devam edelim.

“At yarışlarına, maçlara, kumarhanelere para yatıran veya bir boruda kaç yağmur damlası olduğu üzerine iddiaya giren bir kumarbaz, pek de lehinde olmayan bir olasılığa para yatırmıştır. Poker oynayan profesyonel bir kumarbaz ise, lehinde olan olasılıklara para yatırır. Biri romantik bir hayalperesttir, diğeri ise gerçekçidir.”

Adamın bir tür epilepsi hastalığı var. Yani o öyle olduğunu sanıyor. Ama aslında o “Laplace’nin Şeytanı”. Yani dünyadaki tüm olasılıkları hesaplayabilen bir varlık. İleride yolu bir ajanla kesişiyor ve olaylar olaylar. Sonra her şey çok karışık bir hal alıyor. David’i kaçırıyorlar. Ajan da bunu kurtarıyor. En sonunda da mutlu son tabiki.

İlk başlarda olayların parça parça olmasından dolayı sıkılabilirsiniz, ama kitap aynı yapboz gibi, parçaları birleştirdikçe her şey daha da netleşiyor ve okuyucuyu kitabın başından kaldırmıyor. Herkese şiddetle tavsiye ederim. Macera severlerin mutlaka okunması gereken kitap.

“Bir ay önce bir çöplükte Julia, Nava’nın elini son bir kez tuttu ve öldü. Gülümsüyordu… Dondurmayı düşünüyordu.”

Kitabın;
Adı: Olasılıksız 
Yazar: Adam Fewer
Yayınevi: April Yayıncılık
ISBN: 9789756006054

Yazar, okur, öğrenci.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir