Okuma Odası

George Orwell – 1984 kitabı hakkında düşüncelerim

George Orwell’ın söyledikleri ile şimdiki zaman arasında bence fark yok. Tek fark, apaçık göstererek değil de alttan alttan bizi birilerinin izlemesi veya denetim altına almaya çalışması. Hayal gücü çok yüksek olan bir kitap. Yani o dönemde bunların yazan George Orwell’ın aklında kim bilir daha neler vardı.

“Bu kara bıyıklı yüz her köşeden bakmaktaydı. Posterlerden biri, hemen karşıdaki evin önüne asılmıştı. Karanlık gözleri Winston’a dikilmiş, BÜYÜK BİRADERİN GÖZÜ SENDE, diyordu.”

Yaşanan büyük savaşların ardından dünya, üç bölümlü bir yapıya bürünmüştür. Okyanusya, Avrasya ve Doğu Asya birbirleriyle sürekli savaş halinde olan devletlerdir. Büyük Birader isimli liderleri ve iktidardaki “İngsos” (İngiliz Sosyalizmi) partisiyle Okyanusya tam bir korku imparatorluğuna dönüşmüştür. Özel hayat ortadan kaldırılmış, tele ekran ismi verilen aletlerle kişiler evlerinde bile her an yönetimin kontrolü ve gözlemi altındadır. Geçmiş, içinde olunan günün koşullarıyla sürekli tekrardan şekillenmekte, insanlar belleklerinden yoksun, düşünmeden itaat eden robotlar gibi davranmaya zorlanmaktadır.

Hala popülerliliğini yitirmeyen 1984’ün, uzun yıllar daha okunacağını ve herkesin de okuması gerektiğini düşünüyorum. Okuduğun en iyi kitaplar arasına koyabileceğim bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Elinize alınca bırakamıyorsunuz kitabı. Kendinizi Winston’ın yerine bir koyun, o zaman demek istediklerimi anlayacaksınız.

“Yeniden bağırmaya başladı. “Julia’ya yapın! Julia’ya yapın! Bana değil, Julia’ya.” Ona ne yaparsanız yapın! Umurumda değil! Yüzünü yırtın, etlerini parçalayın. Bana değil! Julia’ya! Bana değil!” “

Kitabın;
Adı: 1984 
Yazar: George Orwell
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750718533

Yazar, okur, öğrenci.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir