Okuma Odası

Patrick Süskind – Koku kitabı hakkında düşüncelerim

Yazarın hayal gücünün dönemine göre gayet iyi olduğunu söyleyebilirim. Aslında hep karşıma çıkan ama bir türlü okumaya fırsat bulamadığım bir kitap. Tesadüfen okudum diyebilirim.

Kitaba gelecek olursak olağanüstü bir koklama gücü ile doğan bir çocuğu anlatıyor. Yani ne kadar özel güç denilir bilmem ama bence bir saplantı. Klasik bir büyüme öyküsü var çocuğumuzun. -Birçok zorluk içinde.- Ama onda farklı olan bir özellik var. Burnunda, kokladığı tüm kokuları saklama kapasitesi var. Ve amacı da en iyi kokuyu bulmak.

“O, dünyanın en pis kokan yerinde kokusuz olarak doğmuş olan, çöpün, çamurun, kokuşmanın içinden gelen, sevgisiz büyümüş, sıcak bir insan ruhu olmadan sırf inatçılığından ve iğrentisinin verdiği güçle yaşayan, ufak, kamburu çıkmış, topallayan, çirkin, herkesin sırt çevirdiği, içi ve dışı da mendebur Jean-Baptiste Grenouille kendini dünyaya sevdirmeyi başarmıştı. Sevdirmek de ne demek! Âşık olmuşlardı ona! Hayrandılar! Tapıyorlardı! Prometheus’a özgü bir işi başarmıştı.”

Çocuğumuz biraz büyüyünce bir parfümcü ustasının yanına çırak olarak giriyor ve parfümcülüğün tüm yöntemlerini öğrenmeye çalışıyor. İşte maceramız bundan sonra başlıyor.

İnsanı içine çeken, tek nefeste okuyacağınız bir kitap vb. şeyler söylemeye gerek yok bence. Gayet güzel ve yerinde, okurken çok da zevk alacağınız bir kitap.

“İlk kez sevgiyle bir şey yapmışlardı.”

Kitabın;
Adı: Koku
Yazar: Patrick Süskind
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750737992

Yazar, okur, öğrenci.