Okuma Odası

Sabahattin Ali – Kürk Mantolu Madonna kitabı hakkında düşüncelerim

Sabahattin Ali kitaplarının bir çoğunu okumuşumdur ama Kürk Mantolu Madonna kitabını sosyal medyadaki ilgi yüzünden okumayı sürekli erteliyordum. Arkadaşlarımla birlikte tiyatrosuna gitmeye karar verdiğimizde artık okumamamın vaktinin geldiğini düşündüm.

Kitap genel olarak bir iç hesaplaşma ile ilgili. Yan karakterleri göz ardı edersek kitap boyunca muhatap olduğumuz üç karakter var: Kendi ile hesaplaşan Raif, Raif’i çözümlemeye çalışan ve asıl olarak kitabın anlatıcısı Rasim, kitabın Kürk Mantolu Madonnası Maria Puder.

Kitap iki ana bölümden oluşuyor. Bir arkadaşının aracılığıyla yeni bir işe başlayan Rasim, oda arkadaşı Raif Efendide bir takım farklılıklar hisseder ve onu-ailesini-düşüncelerini merak eder. Birlikte bulunduğu zamanlarda Raif Efendinin hareketlerini inceler. İkinci bölümde ise bu sefer Raif’in yıllar önce başından geçen bir macerayı anlattığı defteri okur. Bu defteri olduğu gibi okuruz ve Raif’in bir yerde kendi ile hesaplaşmasına şahit oluruz.

Her gün, daima öğleden sonra oraya gidiyor, koridorlardaki resimlere bakıyormuş gibi ağır ağır, fakat büyük bir sabırsızlıkla asıl hedefine varmak isteyen adımlarımı zorla zapt ederek geziniyor, rastgele gözüme çarpmış gibi önünde durduğum “Kürk Mantolu Madonna”yı seyre dalıyor, ta kapılar kapanıncaya kadar orada bekliyordum.

Konu olarak bir çok kitapta karşılaştığımız aşk konusunu işliyor kitapta Sabahattin Ali. Her ne kadar kitabın ana konusu aşk, Maria Puder gibi görünse de bana göre daha çok Raifin kendisi ile hesaplaşması, kendini temize çıkarma isteği ama bunu becerememesi gibi görünüyor. Çünkü mizacı kendini suçlaması. Kendisinin yaptığı ya da yapmadığı neredeyse her şey için bir şekilde kendisini suçlayabilen bir karakter. Maria Puder o gün çok üzgün. Çünkü Raif o gün “seni seviyorum” derken “m” yi peltek bir şekilde söyledi. Okurken aptalca gelse de karakter Raif bu kadar psikopat biri. Haberi olmayan şeylerden bile haberi olmadığı için kendini suçluyor.

Kitabın sosyal medyada bu kadar popüler bir meta olması gerçekten çok üzücü. Eğer instagramda #kürkmantolumadonna etiketinini incelersek kitap ile birlikte kahve, çay, kalem, defter, kitap ayracı, Maria Puder ikonu gibi gereçlerin fotoğraflarını göreceksiniz. Aynı tür fotoğrafları bence yine oldukça güzel olan Aziz Nesin’in #sizinmemleketteeşekyokmu etiketi ile aradığınızda bulamazsınız. Ya da yazarın diğer kitaplarından #kuyucaklıyusuf, #içimizdekişeytan kitapları için. Kürk Mantolu Madonna neden bu kadar popüler oldu?

Kürk Mantolu Madonna’yı bu halde görmektense, onun tarafından aptal, acemi yerine konmayı tercih ederdim.

Kitabın tamamını “filmlerdeki gibi” bir aşk yaşamamış biri olarak okuduğumda oldukça manidar buluyorum. Tam olarak istenilen aşk. Bir resmi görüp aşık oluyorsun, sonra resmin ressamını görüyorsun. Bir şekilde tanışıyorsun. Gizliden bir aşk var ama karşı taraf ilgi bile göstermiyor. Sonrasında ise aslında seni sevdiğini anlıyor. Sende kendi kendini yiyorsun bu arada. Kavuşulamaz, pasif ve hatta yer yer agresif. Yeni nesil biraz da bu tür aşklar istiyor. Sanırım.

Niçin hayatta önüme çıkan her yeni yola adım atmaktan bu kadar çekiniyor, her yaklaşan insanı, bana fenalık etmeye geliyormuş gibi, endişe ile karşılıyordum?

Kitap hakkında paramparça düşüncelerim bunlar. Klasik Sabahattin Ali kitabı. Üslup bakımından çok da farklı değil. Üç romanından biri olarak düşünürsek ve kaleminin gücünü de hesaba katarsak çok güzel bir eser. Sabahattin Ali eseri okunmak için okunacak bir güzel bir kitap. Bunun haricinde muhteşem diyebileceğimiz bir şeyi daha yok. Belki de karakterleri  ve yan karakterleri, birbirlerine etkilerini tek tek incelemek kitabın tahlilini yapmak bakımından daha doğru olacaktır.

“Şirkette Raif Efendi’nin boş masasına oturdum ve siyah kaplı defterini önüme koyarak bir kere daha okumaya başladım.”

Kitabın; 
Adı: Kürk Mantolu Madonna
Yazarı: Sabahattin Ali
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları  
ISBN: 9789753638029

Çeşitli platformlarda edebiyat, tarım, güncel konular, politika gibi konularda yazılar yazıyorum.

Bir yorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir