Okuma Odası

Selçuk Aydemir – Liseden Arkadaşlar kitabı hakkında düşüncelerim

Ters bir adam olduğum okuduğum kitapların sıralamasından da belli. Selçuk Aydemir‘in Liseden Arkadaşlar kitabı seri diyebileceğimiz kitapların ikincisi. İlki Mahalleden Arkadaşlar‘ı okumadım, Evrak Kürek Sektörden Arkadaşlara Giriş 101 ise son kitabı. Yani okumaya tam tersinden başladım.

Girizgahı geçip yazardan bahsedersek Selçuk Aydemir’i Çalgı Çengi‘den, Düğün Dernek filmlerinden, Kardeş Payı‘ndan, İşler Güçler‘den hatırlamamız gerekir. Çünkü kendisi bu dizi ve filmlerin senaristi. Aynı zamanda bu kitapta anlattığına göre kimse inanmasa da kendisi mühendis olmak için çalışmış ve uçak mühendisi olmuştur. Nasıl olmuş ben pek anlamadım yalnız. Rektörü mü tanıyordu artık, yoksa ÖSYM Başkanını mı bilemiyorum.

Kitaba gelirsek, eğlenceli bir kitap. Hızlı bir şekilde okunabiliyor ve sizi kısmen de olsa lise zamanınıza götürüyor. Selçuk Aydemir’in bir önceki okuduğum kitabında olduğu gibi kendi kendiyle dalga geçmekten geri kalmıyor.

Hitchcock’un ünlü bir lafı vardır: ‘Her zaman iyi olmak zorunda değilim, iyi olmam gerektiğinde iyi olayım yeter,’ der. Benim ise hiç ünlü olmayan bir lafım vardır: ‘Her zaman iyi olmak zorundayım çünkü ne zaman iyi olmam gerektiği hakkında hiçbir fikrim yok, ben kesin ıskalarım.’ Ki ıskaladım da…

Kitap her ne kadar bir kaç bölümden oluşsa ve her bir bölüm ayrı ayrı gibi görünse de bir biriyle iç içe olduğunu bilmelisiniz. Mahalleden Arkadaşlar kitabını okumadım ama Liseden Arkadaşlar kitabının Evrak Kürek Sektörden Arkadaşlara Giriş 101’a göre daha acemice yazıldığını düşünüyorum.

Eğlenceli, okurken rahatlayacağınız ama bir o kadar da bir sonraki bölümü merak etmeyeceğiniz bir kitap.

“En baştan kendilerine verilene sımsıkı sarılmak dururken zor yolu seçtiler ama şans yüzlerine güldü, iki yolun da ucu aynı yere çıktı.”

Kitabın; 
Adı: Liseden Arkadaşlar
Yazarı: Selçuk Aydemir
Yayınevi: Küsurat Yayınları
ISBN: 97860572207

Çeşitli platformlarda edebiyat, tarım, güncel konular, politika gibi konularda yazılar yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir